polski Strona główna / Projekty 2009 / Skrzypce polskie z duszą skrzydlatą
     Witamy na stronie Stowarzyszenia Pogranicza! Życzymy miłego zwiedzania!
Menu
- O stowarzyszeniu
- Strategia Działania
- Warsztaty dla Taty
- Świetlica Środowiskowa SŁoNECZKO
- Ścieżka przyrodnicza
- Minisiatkówka
- ASOS Seniorzy 2016
- Spotkania Muzyczne
- Nasi partnerzy
- Księga Gości
- Forum
- LINKI
- Kontakt
- Renowacja ścieżki przyrodniczej w Regietowie
- Spotkania muzyczne
Wyszukiwarka
Skrzypce polskie z duszą skrzydlatą...

  Celem projektu jest ochrona przed zapomnieniem istotnych elementów dziedzictwa kulturowego regionu gorlickiego oraz promocja wykorzystywania we współczesnej edukacji muzycznej oraz działalności artystycznej wynalezionych w latach 30 XX wieku w miejscowości Ropa „skrzypiec polskich z dusza skrzydlatą”. Ich wynalazcą był Antoni Hybel (1872 – 1946), w ramach projektu chcemy ochronić pamięć o jego działalności. Był on rzeźbiarzem, malarzem, lutnikiem, konstruktorem urządzeń oraz wynalazcą. Pozostawił po sobie wiele rzeźb, obrazów oraz cztery egzemplarze nowatorsko skonstruowanych skrzypiec. Dziedzictwo rzeźbiarza i wynalazcy Antoniego Hybla, mieszkańca wsi Ropa, pozostaje nie wykorzystane w kulturze lokalnej, a jego postać pozostaje obecnie w całkowitym zapomnieniu.

   Projekt polega na przeprowadzeniu rekonstrukcji lutniczej instrumentu Antoniego Hybla na podstawie eksponatu muzealnego oraz organizacji koncertów muzycznych z ich wykorzystaniem.

   Obecnie oryginalne skrzypce Hybla znajdują się w Muzeum Regionalnym  w Gorlicach. Przeprowadzone próby gry na instrumencie wykazały, że posiada on znaczące możliwości brzmieniowe, według opinii muzyków rekonstrukcja instrumentu. Skrzypce polskie „z duszą skrzydlatą” Antoniego Hybla swą odmiennością budowy, a co za tym idzie brzmienia, stanowią ewenement kulturowy o skali ponadregionalnej. Na podstawie eksponatu muzealnego chcemy przeprowadzić rekonstrukcję instrumentu oraz doprowadzić do jego wykorzystania artystycznego. W ten sposób lokalne dziedzictwo kulturowe nie ulegnie zapomnieniu, dodatkowo nastąpi promocja muzyki wykorzystującej nietypowe, a regionalne instrumentarium.

 

Skrzypce Antoniego Hybla wraz z wykonanym przez niego etui.

W dniu 28 października 2009r. o godzinie 15.00 w Kościele Parafialnym w Ropie odbyła się prezentacja i koncert na skrzypcach Hybla. Fotografie z prezentacji znajdują się w Galerii.

 

Projekt pn. "Skrzypce polskie z duszą skrzydlatą"

uzyskał wsparcie finansowe ze środków Województwa Małopolskiego

w ramach programu MECENAT MAŁOPOLSKI

 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP