polski Strona główna / O stowarzyszeniu
     Witamy na stronie Stowarzyszenia Pogranicza! Życzymy miłego zwiedzania!
Menu
- O stowarzyszeniu
- Strategia Działania
- Kreujemy aktywność sportową
- Świetlica Środowiskowa SŁoNECZKO
- Ścieżka przyrodnicza
- Minisiatkówka
- Spotkania Muzyczne
- Nasi partnerzy
- LINKI
- Kontakt
- EtnoROPA
- Seniorzy 2019
- Odkrywajmy dawne pieśni i piosenki
- eu-Ropa - szkolenia komputerowe
- Sporty Zimowe
- Siłownia plenerowa
- Nauka Pływania - MS
- Wakacyjne zajęcia - MS
- Gorlickie Pieniny
Wyszukiwarka
Kilka słów o Stowarzyszeniu Pogranicza

Stowarzyszenie Pogranicza od powstania w 2004r. prowadzi statutową działalność  w zakresie rozwoju kultury lokalnej – pogórzańskiej i łemkowskiej. Najważniejszą stałą formą realizacji zadań w zakresie edukacji kulturalnej jest świetlica środowiskowa prowadzona w miejscowości Ropa. Realizując to zadanie współpracujemy w sposób stały z tutejszym Gminnym Ośrodkiem Kultury. W ramach świetlicy prowadzone są m.in. takie działania jak: Letnia Szkoła Języka Angielskiego, zajęcia kabaretowe i teatralne, zajęcia rekreacyjne  i taneczne. Dodatkowo prowadzimy adresowane dla dzieci i młodzieży warsztaty z psychologiem i konsultacje z logopedą. W ramach świetlicy co roku organizujemy konkursy i przeglądy artystyczne o zasięgu gminnym.

W 2004 roku przy współpracy z Parafią obrządku Greckokatolickiego w miejscowości Łosie zorganizowaliśmy „Kermesz” czyli odpust parafialny, połączony z występami artystycznymi dziecięcych  zespołów  pogórzańskich i łemkowskich. „Kermesz” był połączony z obchodami  30 – tej rocznicy śmierci Jakuba Dudry – łemkowskiego poety ze wsi Łosie.

W latach 2004-2007 działania prowadzone przez nasze stowarzyszenie dotyczyły organizacji i rozwoju świetlicy wiejskiej.

W 2007r. Stowarzyszenie zrealizowało projekt pn.„Ferie z drabami”, który polegał na organizacji warsztatów z zakresu edukacji regionalnej adresowanych dla dzieci i młodzieży. W trakcie warsztatów uczestniczy poznali sposób w jaki w ubiegłym wieku odbywało się „tradycyjne chodzenie po kolędzie z turoniami” . W tym samym roku rozpoczęliśmy realizację projektu„ Mąka orkisz prosto z młyna”. Projekt polegał przede wszystkim na restauracji uprawy pszenicy orkisz w Beskidzie Niskim, nie mniej wśród realizowanych działań wyremontowaliśmy również stary wiatrak turbinowy, odbyły się promocje potraw orkiszowych w formie degustacji m. in. w Łużnej, Zakliczynie, w Zdyni, w Wysowej, w Uściu Gorlickim, w Nawojowej k/Nowego Sącza. Zrealizowaliśmy także projekt pn. „Otwarte obiekty sakralne na Szlaku Architektury Drewnianej w rejonie krynicko – gorlickim” w ramach programu „Małopolska Gościnna”. W ramach projektu, w okresie od czerwca do października 2007r. w piątki, soboty i niedziele otwarto dla ruchu turystycznego 11 obiektów sakralnych, tj. zabytkowych kościołów i cerkwi w okolicach Gorlic i Krynicy. Inicjatywa cieszyła się sporym zainteresowaniem turystów. W II połowie 2007r. zrealizowaliśmy projekt pn. „Rzemieślnicy Beskidu Niskiego”. Projekt polegał na przeprowadzeniu wywiadów z ostatnimi rzemieślnikami Beskidu Niskiego, wykonaniu fotografii i wydanie książki o nich. W książce przedstawiono następujące postacie: ostatniego maziarza, dziegciarzy, łyżkarza, młynarza, cieślę i kamieniarza. „Chłopskie wiatraki Małopolski” w ramach programu MAŁOPOLSKA GOŚCINNA. Projekt polegał na odtworzeniu dwóch tradycyjnych wiatraków do mielenia zboża, charakterystycznych dla okolic Ropy.

W 2008r. rozpoczęliśmy we współpracy ze Zjednoczeniem Łemków realizację projektu „Trakt Maziarski Łosie - Szymbark”. Projekt polega na organizacji przejazdów turystycznych wozem maziarskim. Realizowany jest w miejscowości Łosie, która dawniej słynęła z rzemiosła i handlu wyrobami ropopochodnymi. Aktualnie konny wóz maziarski udało się przystosować do przewozu turystów, naszym celem jest doprowadzenie do wykorzystania dziedzictwa kulturowego łosiańskich maziarzy dla powstania lokalnego produktu turystycznego. Przygotowujemy się również do  realizacji projektu pn. "Szkoła Tradycji Łemków i  Pogórzan", który uzyskał dofinansowanie ze środków Województwa Małopolskiego, w ramach programu "Mecenat Małopolski".


© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP